Žijeme ve světě, který prochází krizí ekosystémů, zdrojů, ale také lidství. Přírodní kultury a naše původní tradiční hodnoty přináší překvapivě jednoduchou cestu k obnově rovnováhy. Proměna může nastat, když si člověk uvědomí, že ho limituje stav přežívání a ucítí v sobě potřebu, možná touhu najít cestu ke spokojenému a udržitelnému životu v rovnováze. Nabízíme jednoduché metody přesunu pozornosti od přežívání k vlastním zdrojům a jejich kultivaci.
Monika Michaelová
Přežívání je existence beze smyslu. Každý člověk je v naší době vystaven různé míře existenčního tlaku. To způsobuje na všech úrovních naší existence vzdálení se od smyslu života. Spíná se v nás instinkt přežití. Ten je v akutních situacích jako je lov, dobývání, obrana, život ohrožující událost – přirozený a zdravý. V dlouhodobém horizontu člověka uvádí do apatie a zaměření se na “pouhé” zajišťování základních potřeb, které je podmíněno logikou „Buď – anebo”, „já nebo ty”, „my nebo oni”. Prakticky to znamená neschopnost vnímat komplexnost života, nemožnost milovat bez podmínek a pečovat o zdroje.
Zdroje života jsou v nás. K tomu, abychom je dokázali vědomě dosáhnout a obnovovat, si potřebujeme osvojit proces změny na všech úrovních své existence. K tomu je zásadní podpora a bezpečné zázemí.
V přežívání používáme způsoby zpracování informací a zdroje formou vytěžování za účelem vlastního prospěchu. Proměna se musí nutně dotknout i toho, jak používáme svou mysl ve vztahu ke zdrojům a poznání. Proměna spočívá v tom, že je člověk nepotřebuje vytěžit nebo vzít. Stejně tak se nemusíme nechávat vytěžit. Sami sebou ani nikým jiným. K hlubokému přenastavení dochází v meditacích, které vedou k rozšíření vědomí z přežívání do přirozeného koloběhu životní síly. Aby se lidský potenciál stal tvořivou silou života, čeká nás cesta rozlišování, proměny a pochopení vlastních talentů.
říkají ptáci
Tady jsme v uzavřeném kruhu, který je definován ekonomicko-právním rámcem. Tento převládající formát lidstvo vyjmul z přírodního koloběhu a cirkularity, kdy jedna forma podporuje druhou a navzájem se zdrojují.
Pro pochopení základních pilířů občanské, firemní a celospolečenské odpovědnosti potřebujeme nejdříve vystoupit z naučeného hledání lineárních řešení, definované vytěžováním zdrojů na straně jedné a ukládáním odpadu na straně druhé. Pustíme se do proměny vztahů a vazeb mezi všemi oblastmi lidské činnost v návaznosti na celek, který od počátku stvoření udržuje život.
Tento program pro firmy, instituce, spolky a státní správu a zákonodárné orgány je novátorským projektem nadačního fondu Mosty a prameny.
+ 3500 lidí
+ 50 míst
+ 480 uspořádaných besed, konzultací a setkání
+ 48 míst s mimořádným významem
+ 9 let zkušeností